DNA

DNA JE CHRONICKÉ OCHORENIE KĹBOV, prejavujúce sa ukladaním kryštálov kyseliny močovej v tkanivách tela. Ohrozuje predovšetkým ľudí (viac menej mužov) s určitou životosprávou. Vysoký príjem mäsa, vnútorností a alkoholu sú rizikové faktory, ktoré spôsobujú dnu. Výskyt dny sa v posledných desaťročiach zvýšil – v určitom štádiu života postihuje táto choroba okolo  1–2 % obyvateľov západného sveta. Má sa za to, že k tomuto nárastu dochádza rozvojom rizikových faktorov u populácie, ku ktorým patrí metabolický syndróm, predĺženie očakávanej dĺžky života a zmeny v spôsobe stravovania. Dna bola v histórii známa ako „choroba kráľov“ či „choroba bohatých“.
Dna je choroba obvykle charakterizovaná opakujúcimi sa záchvatmi akútnej zápalovej artritídy, prejavujúcej  sa začervenalým, veľmi citlivým a horúcim opuchom kĺbov. Najčastejšie je postihnutý kĺb pri koreni palca na nohe (približne 50 % prípadov). Choroba sa ale môže prejaviť  aj ako tofus, obličkové kamene alebo urátová nefropatia. Spôsobená  je zvýšenou hladinou kyseliny močovej v krvi. Kyselina močová kryštalizuje a vzniknuté kryštáliky sa ukladajú v kĺboch, šľachách a okolitých tkanivách.

PREJAVY DNY
Ochorenie  dnou sa vyznačuje predovšetkým bolesťou kĺbov, ktorá je neznesiteľná. Kĺby môžu byť začervenané, opuchnuté a na dotyk veľmi bolestivé. Prvým postihnutým kĺbom býva predovšetkým kĺb palca na nohách, kde najčastejšie vznikajú kryštáliky kyseliny močovej. Koža nad postihnutým kĺbom je tak napnutá, že odráža svetlo.

Ochorením trpia najčastejšie muži nad 40 rokov, ale existujú aj  výnimky medzi mladšími mužmi. U žien sa choroba vyskytuje ojedinele a ohrozené sú spravidla až po prechode.  Rizikovým faktorom pre vznik dny je výskyt tohto ochorenia v rodine, nadváha, konzumácia alkoholu, stres a nezdravý životný štýl.

LIEČBA DNY
Diéta a užívanie liekov napomáhajúcich vylučovaniu  kyseliny močovej sú hlavné pri liečbe tejto choroby. Diéta spočíva predovšetkým v obmedzení príjmu nukleoproteinov. Z potravín ich  obsahujú predovšetkým vnútornosti, mäsové výrobky, morské ryby, strukoviny, a celkom vylúčená je konzumácia alkoholu. Dôležitý je dostatočný príjem tekutín.
Pri akútnych záchvatoch dny sa užívajú lieky proti bolesti a lieky tlmiace zápalové procesy. Bezprostrednou pomocou je prikladanie ľadového obkladu na postihnuté kĺby.
Rovnako ako pri každom chronickom alebo dlhodobom ochorení, je nutné sa s chorobou vyrovnať a naučiť žiť. V dobe bez akútnych príznakov dny, pokiaľ vám to váš stav umožňuje, športujte. Športom znižujete koncentráciu kyseliny močovej.
Dôležité je pri liečbe dny odstrániť jej príčinu, t. j. vysokú koncentráciu kyseliny močovej v krvi. K tomu samozrejme môžu pomôcť tabletky na zníženie jej objemu v tele, viacmenej dôležité je liečbu dny podporiť vhodnou diétou a znížiť príjem purínov v potravinách. Lekár by vám mal odporučiť, aké potraviny sú pre vás vhodné a nevhodné. Dôležité je takisto pri liečbe dny obmedziť konzumáciu alkoholu, kávy a kofeínových nápojov, treba ich piť striedmo.

DIÉTA PRI DNE

Voda a čerešne liečia dnu
Kľúčový je pri liečbe dny pravidelný pitný režim. Vhodná je čistá pramenitá voda, ktorej by sme mali vypiť asi dva až tri litre denne. Podporiť liečbu dny môžu tiež bylinky, predovšetkým žihľava, ktorá je známa svojimi prečisťujúcimi účinkami. Uvarte si preto žihľavový čaj a popíjajte ho trikrát denne. Z ľudovej medicíny je možné odporučiť čerešne, ktoré obsahujú látky, ktoré pomáhajú dnu zmierňovať.

FARMAKOLOGICKÁ LIEČBA DNY
Symptómy sa obvykle zlepšia po nasadení nesteroidných protizápalových liekov (NSAID), steroidov alebo kolchicínu. Akonáhle akútny záchvat odoznie, hladinu kyseliny močovej možno obvykle udržiavať na nízkej hodnote prostredníctvom zmien životného štýlu; pri osobách s častými záchvatmi prispieva podávanie allopurinolu, febuxostatu v kombinácii s kolchicínom v dlhodobej prevencii.
Pokiaľ sa potvrdí podozrenie na dnu, predpíše lekár vhodné lieky na zníženie koncentrácie kyseliny močovej v krvi. Pretože s ochorením súvisí tiež bolesť kĺbov, môže pri akútnych problémoch predpísať tiež analgetiká alebo antireumatika.

V kľudovom období teda pacient užíva lieky na zníženie koncentrácie kyseliny močovej v krvi a drží diétu s obmedzením príjmu nukloproteinov, užíva tiež lieky na podporu vylučovania kyseliny močovej. Pokiaľ sa preukáže kyslosť v moči tak je podávaný liek znižujúci pH moču a tým dochádza k zamedzeniu tvorby obličkových kameňov. Veľmi vhodné sú aj prírodné prostriedky proti dne.
Odporúča sa vysadiť lieky, ktoré zvyšujú koncentráciu kyseliny močovej v krvi (diuretika).

V akútnom štádiu sa podáva kolchicín, ktorý zastavuje zápalový proces v kĺbe. Ďalej sa užívajú lieky znižujúce bolesť a zápal. Vhodné je boľavý kĺb chladiť, napr. rozdrveným ľadom, ktorý cez vhodnú látku priložíte na postihnuté miesto;  ľadovanie min. 4× denne.